Svetový deň korytnačiek - Pomoc potrebujú aj takéto stvorenia
23. máj sa vyznačuje ako tzv. Svetový deň korytnačiek, ktorého cieľom je zvýšiť záujem o záchranu ohrozených druhov vo svete. Tento deň bol iniciovaný od roku 2000 organizáciou American Tortoise Rescue.
Orzganizácia sa zaoberá záchranou a ochranou korytnačiek. Význam sa predovšetkým kladie spôsobom, vďaka ktorým môže každý z nás prispieť k ochrane týchto milých zvierat. Aj keď väčšinou k nám chodia majitelia psíkov a mačičiek, niekedy našu pomoc potrebujú aj stvorenia, akými sú práve korytnačky.
Vedeli ste o nich toto?
Najstaršia korytnačka sa dožila 176 rokov. Volala sa Harriet a bola samica korytnačky slonej. Najväčšími sú morské korytnačky. Hovorí sa, že Harriet doniesol ako malinkú do Anglicka v roku 1835 Charles Darwin. Harriet zomrela v austrálskej zoologickej záhrade v Queenslande v roku 2006. Bola zapísaná do Guinesovej knihy rekordov, považuje sa totiž za najstaršieho živočícha zeme.
Doteraz najväčší nájdený jedinec mal telo dlhšie, ako 3 m a vážil 916 kg. Medzi najmenšie korytnačky patria korytnačka Muhlenbergova, ktorá dorastá do 10 cm a aj korytnačka škvrnitá, ktorá dorastá do dĺžky 8 cm. Tieto zaujímavé stvorenia žijú na každom svetovom kontinente, okrem Antarktídy. Sú známe práve tým, že migrujú a preplávajú aj tisíce kilometrov, ale stále sa vedia vrátiť na miesto, kde sa vyliahli. To, či sa vyliahne samička alebo samček závisí od teploty, v ktorej sa vajíčka nachádzajú.
Hovorí sa, že v Ázii si ucitevali korytnačky. Predpovedali z panciera, ako dlho bude človek žiť, alebo koľko šťastia bude mať v živote.