Dnes zatvorené

+421903494000

Silvester a zvieratká

Silvester a zvieratká

Blíži sa Silvester a s ním vítanie nového roku, čo je čas zábavnej pyrotechniky a nečakaných zvukov.

Tak ako sa človek teší z pestrofarebnej a hlučnej pyrotechniky, tak sa naši štvornohí kamaráti boja a prežívajú úzkosť a strach. Nie je sa čomu diviť, majú viacnásobne citlivejší sluch ako my ľudia. Búchanie, praskanie a k tomu aj vizuálne efekty registrujú v oveľa väčšej miere a môžu u nich vyvolať až fóbiu. Hlavnými príznakmi strachu sú: chvenie, triaška, snaha ukryť sa na tiché a tmavé miesto, snaha utiecť, zavýjanie a štekanie, vystrašený postoj (sklopené uši, naježená srsť, chvost stiahnutý medzi nohami, prikrčený postoj, rozšírené zornice), zrýchlené dýchanie a činnosť srdca.

Ako môžeme tomuto predísť?

Výcvikom sa dá psík naučiť na hlasnejšie, nečakané zvuky, podobne ako učia poľovníci
pri výstrele z pušky poľovne upotrebiteľných psov. Výcvik spočíva v každodennom navyknutí psíka na neželaný zvuk. K dispozícii sú CD nahrávky so zvukom ohňostroja, kde môžeme psíkovi denne prehrávať zvuk so zvyšujúcou sa intenzitou.

Ďalšia alternatíva je medikamentózna. Na trhu už máme mnoho prípravkov, či už na prírodnej báze, alebo farmakologické prípravky. Prírodné prípravky sa odporúča aplikovať už týždeň, prípadne pár dní pred Silvestrom. Myslelo sa aj na chlpáče, ktoré nerady papajú tabletky, a to formou prášku, pipiet, obojkov, gélov. Jednorazové prípravky sa podávajú tak polhodinu pred začiatkom ohňostrojov a v prípade potreby sa môžu o pár hodín zopakovať.

Prípravky na prírodnej báze obsahujú extrakty z valeriány lekárskej, medovky lekárskej, rozmarínu lekárskeho, lipového kvetu, zeleného čaju. Tiež obsahujú aj L-theanín, kaseín alebo feromóny. Týmito prípravkami zvieratku určite neublížite, nedajú sa predávkovať a majú upokojujúce účinky.

Silnejšie prípravky už patria do skupiny sedatív. Tie, ktoré dostanete kúpiť na domov, sú vo forme gélu, aby sa ľahšie aplikovali do papuľky. So sedatívami už treba narábať opatrnejšie a po ich aplikácii zvieratko v žiadnom prípade nenechávať samé doma.

Všetky tieto prípravky môžete použiť aj pri inej príležitosti, ako napríklad cestovanie, neželané škrabanie u mačiek, značkovanie, vokalizácia a ohrýzanie u psov, strach z búrky,
z osamotenia, resp. po operačnom zákroku.

Ako s minimalnymi stresom pre zvieratko stráviť Silvester?

Na Silvestra odporúčame nenechávať psíka v záhrade, kam môže padnúť petarda, zatvorte všetky okná a zatieňte, aby chlpáč nevidel a nepočul efekty z pyrotechniky, hrajte sa s ním, aby ste odpútali jeho pozornosť. V žiadnom prípade nevoďte psov von, ak nie sú
zvyknutí. V prípade nutnosti použite postroj alebo obojok s vôdzkou, aby vám psík neušiel, ak sa aj prípadne zľakne.

O všetkých prípravkoch je možné sa u nás informovať. Radi Vám poradíme, ktorý prípravok je pre Vášho psíka najvhodnejší. Ideálne je nenechávať si kúpu upokojujúcich produktov na poslednú chvíľu!