Dnes zatvorené

+421903494000

Rozhovor veterinárnej lekárky MVDr. Krupovej pre časopis Moje zdravie

Rozhovor veterinárnej lekárky MVDr. Krupovej pre časopis Moje zdravie

Skúsená veterinárna lekárka MVDr. Veronika Krupová v rozhovore pre Moje zdravie porozprávala o tom, ako dokážu byť naši domáci miláčikovia v čase pandémie určitou formou terapie pre ľudí.

Je dávno známe, že pre ľudí predstavuje zvierací priateľ veľkú oporu, šikovného asistenta, zdroj radosti, či verného priateľa. Títo naši domáci miláčikovia dokážu zlepšiť celkovú kvalitu života a zároveň uľaviť od osamelosti, čo potvrdzujú aj vedecké poznatky. 

Upokojujúce mačky

Liekom na  osamelosť a  nedostatok spoločenských kontaktov je podľa odborníčky zaobstarať si mačacieho spoločníka. „Ľuďom, ktorí majú problémy a sú osamelí, prítomnosť mačky dokáže pomôcť zmenšiť tento pocit osamelosti a zabudnúť na problémy. Mačky majú upokojujúci účinok. Pes zase pozitívne pôsobí na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu. Dokáže zaujať pozornosť, čo je dôležité napríklad pri osobách, ktoré trpia  mentálnym postihnutím,“ hovorí veterinárna lekárka, podľa ktorej zvieratá dokážu doslova zázraky. Napríklad nám pomáhajú vylepšiť kvalitu nášho života. „Pomáhajú tiež znižovať krvný tlak, predchádzať vzniku kardiovaskulárnych ochorení a zlepšiť psychickú kondíciu. Ľudia, ktorí trávia dostatok času so psíkom na  čerstvom vzduchu, sú aktívnejší a v lepšej kondícii ako ľudia bez psíkov. Pri kontakte človeka so zvieratkom sa vyplavuje hormón šťastia a lásky, oxytocín. Vylučovanie oxytocínu je následne sprevádzané znížením hladiny kortizolu, teda stresového hormónu,“ vysvetľuje MVDr. Veronika Krupová.

Pradenie hojí rany

Výdatné hladkanie mačky stimuluje tvorbu endorfínu v ľudskom mozgu, čo nás napĺňa pocitom šťastia, časté škrabkanie našej mačky zase znižuje vysoký krvný tlak. Liečivá sila mačiek sa preto využíva v liečebnej terapii, ktorá sa nazýva felinoterapia. „Je to liečba somatických a psychických ochorení a záťaží, založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Terapia s asistenciou mačiek pomáha pri psychosomatických ochoreniach, vysokom tlaku, arytmii, depresii, autizme či dokonca dokáže zlepšiť stav po mozgovej mŕtvici. Prostredníctvom tejto terapie je možné precvičovať jemnú motoriku, rozvíjať komunikáciu, zmierňovať reumatické bolesti.“ hovorí MVDr. Krupová. Veterinári tiež zaznamenali, že zlomené kosti sa u mačiek hoja rýchlo. A tak vibrácie spojené s pradením mačkovitých šeliem vzbudzujú záujem verejnosti aj odborníkov. „Pradenie mačiek môže byť prejavom emócií, ako láska, radosť, ale aj strach. Mačacie pradenie je vo frekvencii 25 až 140 Hz a zodpovedá frekvenciám, ktoré majú preukázateľný liečebný účinok na natiahnuté a  bolestivé svalstvo, zlomeniny kostí či stuhnuté kĺby, rany alebo opuchy. Predpokladá sa, že mačky takto liečia nielen seba, ale aj svojich majiteľov,“ vysvetľuje veterinárna lekárka. Podľa štúdií majú tiež majitelia mačiek o 40 percent menšiu šancu dostať infarkt než ľudia bez domácich zvierat.

Pes pôsobí na svalstvo

Psy zase majú vyššiu telesnú teplotu, ktorá priaznivo pôsobí na náš organizmus. „Vyššia teplota psíka dokáže u pacienta uvoľniť svalové spazmy, rozvíja sa zároveň priestorová orientácia, ako aj hrubá a jemná motorika. Psíky ležia takmer bez pohnutia pri pacientovi, najbližšie k miestam, kde pacient dokáže najviac prijímať od psa jeho energiu a teplo,“ opisuje veterinárna lekárka, ako funguje canisterapia, liečebná terapia pomocou psíkov. Mimochodom, ľudia, ktorí majú doma psy, majú zvyčajne vyššiu hladinu imunoglobulínu A, protilátky, ktorá posilňuje imunitný systém. Lekárka vysvetľuje, že to môže súvisieť s tým, že majitelia psov, ktorí trávia dostatok času so svojím miláčikom na čerstvom vzduchu, sú následne aktívnejší a v lepšej kondícii, ako ľudia bez psíkov.

Imunita pre deti

Potvrdzuje sa aj fakt, že deti žijúce odmala so zvieratami, majú lepšie vyvinutú obranyschopnosť. Sú menej náchylné na ochorenia a rôzne druhy alergií. „Sterilné prostredie imunitu detičiek nezlepšuje, skôr jej škodí. Totiž imunitný systém potrebuje tréning, aby sa rozvíjal a posilňoval. Tiež aj čistota má svoj význam, ale ako sa hovorí, nič sa nemá preháňať. Pri deťoch, ktoré vyrastajú s domácimi miláčikmi, je riziko astmy alebo alergií či ekzémov o šesťdesiat percent menšie,“ hovorí veterinárna lekárka.

Rozhovor poskytla: MVDr. Veronika Krupová

Zdroj: Moje zdravie, Anna Žilková, Vydanie Máj 2021