Dnes otvorené 08:00 - 16:30, pohotovosť po telefonickom dohovore na partnerskej klinike PrimaVet v Rači do 24:00. Po polnoci len hospitalizované zvieratá.

+421903494000

Kliešte a ich parazity, potrápili Silu

Kliešte a ich parazity, potrápili Silu

Nepodceňte riziko! Prevencia je vždy lepšia ako následná akokoľvek kvalitná a poctivá liečba.

Sila, krásna fenka, nie tak častého plemena Louisianský leopardí pes, veľmi rada chodí do lesa na prechádzky. Raz si z lesa priniesla zopár kliešťov. Kliešte doma hneď vybrali. Po pár dňoch začala byť, ale Sila zvláštna. Bola menej veselá, len spala a triasla sa. Majiteľ nečakal a hneď s ňou dobehol na vyšetrenie. Podrobné vyšetrenie odhalilo problém – krvný parazit babézia. Tieto parazity sú prenášané kliešťami. Po prichytení kliešťa prechádza parazit do krvi psíka, kde napáda červené krvinky, množí sa v nich a tie sa následne rozpadávajú. Príznaky ochorenia sa objavia zvyčajne po 5- 15 dňoch, kedy je psík apatický, má horúčku, odmieta potravu a má tmavý moč.

Babezióza sa dá priamo dokázať ofarbením krvného náteru z krvi postihnutého psíka. U Sily sa na ochorenie prišlo včas, už po dvoch dňoch liečby jej bolo výrazne lepšie a teraz po dvoch týždňoch kontrola dopadla na výbornú a fenka je rovnako veselá ako predtým. Venujte pozornosť aj tomuto nášmu zhrnutiu, kde sa dozviete, ako čo najefektívnejšie predchádzať problémom s kliešťami, respektíve nimi prenášanými parazitmi.

https://www.spektravet.sk/sk/novinky/detail/ako-ochranit-vase-zvieratko-pred-kliestami