Dnes otvorené 08:00 - 19:00, pohotovosť po telefonickom dohovore na partnerskej klinike PrimaVet v Rači do 24:00. Po polnoci len hospitalizované zvieratá.

+421903494000

Vianočné sviatky: Ktoré potraviny sú nebezpečné pre zvieratká?

Vianočné sviatky: Ktoré potraviny sú nebezpečné pre zvieratká?

Keďže sa najkrajšie sviatky v roku pomaly blížia, pripravili sme si pre Vás prehľad potravín, ktoré nie sú vhodné pre vášho domáceho maznáčika a mali by ste si nane dávať pozor.

Medzi nevhodné potraviny patrí čokoláda, hrozno, avokádo, kosti, cesnak, cibuľa, sladkosti, orechy, mandle, káva, zemiaky, soľ, rôzne kôsky, huby, mliečne výrobky, surové bielko z vajíčka, muškátový oriešok a mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku. V príspevku sa dozviete, ktorá zložka je pre psíka prípadne mačku toxická, ktoré orgány môže poškodiť a akými klinickými príznakmi sa otrava prejavuje.

Kosti

Varené kosti sú krehké a ľahko sa lámu. Odborníci tvrdia, že psi surové kosti dokážu stráviť a nebezpečenstvo predstavujú práve tie varené. Určite psa nekŕmte kuracími kosťami, ktoré sa štiepia a môžu poškodiť žalúdok alebo črevá. Rovnako nebezpečné je príležitostné kŕmenie kosťami alebo podanie kostí staršiemu psíkovi. Kosti svojou štruktúrou a fyziológiou účinku hlavne v hrubom čreve, kde dochádza ku spätnej reabsorbcii tekutín a spôsobujú zápchu. Psík je doslova zabetónovaný a v krajnom prípade hynie v ukrutných bolestiach. Snáď škodu jedine nespraví veľká kosť zbavená mäsa podaná malému psíkovi, ktorý ju nemôže rozkúsať. Bude si s ňou pripadať tak dôležitý.

Čokoláda

Hoci s tým nie všetci chovatelia súhlasia, práve čokoláda je podľa odborníkov najčastejšou ľudskou potravou, ktorá spôsobuje psom zdravotné problémy. Obsahuje totiž kofeín a teobromín, čo sú metylxantíny. A čím tmavšia čokoláda, tým nebezpečnejšia. Problém je v tom, že ľudia dokážu podstatne lepšie tráviť a vylučovať metylxantíny. Teobromín sa z organizmu zvierat vylučuje veľmi pomaly. Vysoký obsah tukov v čokoláde môže porušiť funkciu pankeasu. Pri častej konzumácii čokolády dochádza k poruchám srdcového rytmu, čo může byť pre psa aj smrtelné.

  • Smrteľná dávka teobromínu u psa je 100-300 mg na jeden kilogram hmotnosti psa.
  • V 100g horkej čokolády sa nachádza asi 1,5g theobromínu.
  • V 100g mliečnej čokolády je to len 0,15mg theobromínu.
  • Toxická dávka coffeinu pre psa je asi 140 mg/kg.

Príznaky vyskytujúce sa u psa pri otrave čokoládou sú najčastejšie zvracanie, hnačka, dehydratácia, bolesti brucha, nepravidelný srdcový rytmus, kŕče, či smrť. Neexistuje špecifické antidótum. Prvá pomoc je vyvolanie zvracania a následne pomoc veterinárneho lekára. Pokiaľ váš pes zjedol čokoládu a objavil sa niektorý zo spomenutých symptómov, okamžite kontaktujte veterinára.

Kysnuté cesto

Máte radi čerstvý chlieb? Keď je ešte teplý a kôrka tak chrumkavá? Chlieb z kysnutého cesta, rovnako tak, ako aj ďalšie produkty z kysnutého cesta však nie sú vhodné ako jedlo pre psov. V ich žalúdku je totiž ideálne prostredie na to, aby sa tam množili kvasinky. To môže mať za následok zväčšenie žalúdka, zníženie prietoku krvi do žalúdočných stien a smrť tkaniva (dilatácia / u veľkých plemien aj torzia žalúdka). Ďalej môžu nastať problémy s dýchaním. Okrem toho kvasinky, ktoré sa množia, vytvárajú alkohol, ktorý spôsobuje intoxikáciu organizmu. Príznakmi sú nafúknuté brucho, zlá koordinácia, dezorientácia, zvracanie, alebo pokusy zvracať. V extrémnych prípadoch môže psík upadnúť do kómy a zomrieť.