Dnes otvorené 08:00 - 19:00, pohotovosť po telefonickom dohovore na partnerskej klinike PrimaVet v Rači do 24:00. Po polnoci len hospitalizované zvieratá.

+421903494000

Starostlivosť o zuby a dentálna hygiena domácich miláčikov

Starostlivosť o zuby a dentálna hygiena domácich miláčikov

Starostlivosť o chrup Vášho zvieracieho priateľa je veľmi dôležitá, hlavne ak chcete predísť predčasnej strate jeho zubov. Za veľmi častý klinický nález u psíkov sa v súčasnosti považuje zubný kameň, ktorý je nielen problém estetický, ale aj zdravotný.

V ústnej dutine predstavuje mineralizovaný stvrdnutý zubný povlak na povrchu zuba. Zubný kameň ako taký nespôsobuje bolesť, je to však začiatok komplikácií, ktoré už bolesť spôsobiť môžu. Nesprávne očistený chrup psa môže spôsobovať zápal ďasien, krvácanie, periodontitídu, vypadnutie zubov, alebo aj závažnejšie zdravotné problémy.

Ako rozpoznať ochorenie ďasien a zubov:

  • bolestivosť pričistení zubov, hryzení, či pri hre,
  • začervenanie ďasien a slizníc vústnej dutine,
  • zápach z papuľe,
  • ústup ďasien - odhaľovanie zubných koreňov,
  • zvýšené slinenie

Viete ako vzniká zubný kameň?

Počas dňa sa zachytávajú kúsky potravy na zuboch, ďasnách a v medzizubných priestoroch, kde sa pomocou baktérií premieňajú na zubný povlak, do ktorého sa postupne začnú ukladať minerálne látky zo slín a vzniká tak zubný kameň. 

Aké komplikácie môžu nastať?

  • Prvá fáza je tzv. gingivitída. Ide o zápalovú reakciu ďasien, ktorá je spôsobená hromadením plaku pri okrajoch ďasien. Postupne dôjde k premene zubného plaku na kameň. Tento proces je vratný, len ak sa včas zakročí a zvieratko podstúpi dentálne ošetrenie. Tým pádom je možné postihnuté zuby ešte zachrániť.
  • Druhá fáza sa nazýva periodontitída. Ide o nevratné štádium ochorenia ďasien a zubov, kedy dochádza k deštrukcii podporných tkanív a následne ku strate zubov. V takomto prípade je potrebné podstúpiť komplexnú liečbu ústnej dutiny a celého organizmu. Jedným z možných riešení je ajvytrhnutie postihnutých zubov.

Existuje niekoľko spôsobov vďaka, ktorým môžete udržiavať zuby vášho psa v dobrom stave. Predovšetkým pravidelnou dentálnou hygienou pomáhate predchádzať zápalom ďasien, parodontitíde, tvorbe zubného kameňa, či zápachu z papuľky. Sú rôzne možnosti ošetrenia ústnej dutiny zvierat či už vo forme výživových doplnkov (žuvacie tyčinky, dentálne prášky, rôzne dezinfekčné vody), alebo pravidelné čistenie kefkou a enzymatickou pastou. Tieto spôsoby často úplne nezabránia tvorbe zubného plaku a kameňa, ale môžu tento proces spomaliť. 

Aktuálna zvýhodnený ponuka na dentálnu hygienu počas októbra.

Viac sa dozviete v nasledujúcom príspevku.

https://www.spektravet.sk/sk/novinky/detail/oktober-mesiac-dentalnej-hygieny-v-spektravete-1