Dnes zatvorené

+421903494000

Prevencia proti kliešťam

Prevencia proti kliešťam

Na prevenciu proti kliešťom existuje množstvo prípravkov. Niektoré z nich nájdete aj v lekárňach, ak však máte záujem o niečo špeciálne, lepšie je osloviť veterinára.

Spot-on tzv. pipetky-kvapky

Pipetky patria k najznámejším prostriedkom proti kliešťom a blchám. Účinnou látkou v prípravkoch typu spot-on býva najčastejšie fipronil (Frontline, Controline, Frontline Combo, Certifect), permetrín (Advantix, Activyl Tick Plus) a dinotefuran (Vectra3D) v rôznych kombináciách. Pri výbere prípravku pre mačku je dôležité vedieť, že nevedia zmetabolizovať (odbúrať) permetrín, a preto sú tieto prípravky pre mačku toxické! Niektoré pipetky obsahujú navyše látky, ktoré majú aj repelentný účinok, odpudzujú aj lietajúci hmyz (Advantix, Vectra 3D). Parazit je usmrcovaný už pri kontakte s kožou, ešte pred prisatím a uchytením. Tým sa zabrání prenosu infekcie. Frontline Combo na rozdiel od Frontline účinkuje aj na vývojové štádiá parazitov, podobne ako Certifect a Vectra 3D.

Spot on prípravky sa aplikujú priamo na kožu za krk alebo medzi lopatky (zamedzí sa aj prípadnému olízaniu prípravku). Z miesta aplikácie sa v priebehu dvoch až troch dní prípravok vstrebe do vrchnej vrstvy kože.Účinok týchto prípravkov trvá väčšinou mesiac proti kliešťom a 1-3 mesiace proti blchám. Po použití prípravku by sa zviera nemalo kúpať dva až tri dni pred a dva dni po aplikácii.Ich výhodou je, že sú vhodné pre výstavné psy, pre psy v blízkom kontakte so svojím majiteľom a tiež pre rodiny s malými deťmi. Účinok spot-on prípravkov môže byť znížený častým kúpaním so šampónom.Nevýhodou je nutnosť aplikácie každý mesiac a s tým súvisiace vyššie náklady. Vo všeobecnosti sa neodporúčajú pre psov s hmotnosťou menšou ako 2kg a zvieratá mladšie ako 2 mesiace. Novinkou medzi spot-on prípravkami je pipeta Bravecto pre mačky s dĺžkou účinku až tri mesiace po jednorazovej aplikácii.

Obojky proti kliešťom a blchám

Protiparazitárne obojky pre psov a mačky sa od seba odlišujú účinnou látkou aj dobou ich pôsobenia, chránia proti blchám aj proti kliešťom až 4-8 mesiacov. Účinná látka sa uvoľňuje postupne a zabezpečuje tým dlhodobý účinok. Obľúbené sú najmä obojky Kiltix, Scalibor a Foresto. Kiltix chráni proti blchám a kliešťom počas siedmich mesiacov, Scalibor účinkuje proti blchám 4 mesiace, proti kliešťom 6 mesiacov a zároveň má šesťmesačný repelentný účinok na komáre. Najnovší obojok Foresto sľubuje až 8 mesačnú ochranu proti blchám a kliešťom. Aby obojok fungoval, musí byť v kontakte s kožou (utiahnutý má byť tak, aby sa pod neho zmestili dva prsty). Pri skladaní sa jeho účinnosť znižuje. Obojky sú tiež odolné voči vode. Na zachovanie dlhodobého účinku je dôležitá údržba, raz mesačne je vhodné obojok odmastiť mydlovou vodou. Výhodou je jednorazová aplikácia a dlhodobá účinnosť. Nevýhodou môže byť zápach niektorých obojkov, čo môže obťažovať majiteľov bytových psov. Okrem toho, niektoré psy zvyknú obojky strácať, u mačiek je zasa vyššia pravdepodobnosť, že sa niekde oň zachytia (výnimkou je obojok Foresto, ktorý má dvojstupňový bezpečnostný systém).

Spreje, šampóny

Ak si na ochranu proti kliešťom a blchám vyberiete sprej, dôležité je použiť dostatočné množstvo prípravku a rovnomerne ho rozptýliť po celom tele zvieraťa. Väčšina sprejov však usmrtí len parazity prítomné na tele zvieraťa. Nevýhodou je pre zviera nepríjemná aplikácia a krátkodobý účinok. Vhodné sú pre mláďatá a zvieratá, ktoré je potrebné chrániť len príležitostne. Šampóny majú krátkodobý účinok a ničia len parazity prítomné na tele zvieraťa. Vhodné sú na jednorazové ošetrenie psa či mačky.

Tabletky

Medzi najnovšie spôsoby boja proti blchám a kliešťom patrí antiparazitikum vo forme tabliet s novou účinnou látkou fluralaner (Bravecto). Účinok tablety pretrváva 3 mesiace. Výhodou je jednorazová perorálna aplikácia, tableta je vhodná voľba pre rodiny s malými deťmi a psov, ktorí sa často šampónujú. Nevýhodou je mechanizmus účinku prípravku – účinkuje až po kontakte parazita s krvou psa.

Medzi najnovšie a v tejto chvíli asi aj najúčinnejšie antiparazitiká patria prípravky vo forme tabliet. Tabletky sú ochutené a vo väčšine prípadov bez problémov prijímané psami. Ich účinok proti blchám a kliešťom nastupuje veľmi rýchlo a to už za 8-12 hodín. Na trhu sú tablety s rôznou dĺžkou účinku: Bravecto – 3 mesiace, NexGard – 4 týždne a Simparica 5 týždňov. Tablety sa môžu použiť u psíkov od ôsmeho týždňa veku a od hmotnosti 1,5Kg. Ich výhodou je jednorazová perorálna aplikácia Tableta je vhodná voľba pre rodiny s malými deťmi, pre dlhosrstých psov a psov, ktorí sa často šampónujú. Nevýhodou je mechanizmus účinku prípravku – účinkuje až po kontakte parazita s krvou psa, tabletky nemajú repelentný účinok.

Prípravky na prírodnej báze

Pre majiteľov, ktorí nechcú použiť chemické prípravky alebo je ich domáci miláčik nadmerne citlivý, existuje možnosť použiť alternatívne prípravky na prírodnej báze vo forme roztokov (cdVet levanduľový alebo čajovníkový odpudzovač kliešťov, Anicosa spot on apod.) alebo na princípe bioenergie (prívesky Tic-Clip, Bio-Pend), čiultrazvuku (prívesok Tick Less). Výhodou je ich úplná bezpečnosť pre všetky vekové a hmotnostné kategórie, takisto sú vhodné pre gravidné a laktujúce suky. Účinnosť týchto prípravkov je však otázna a veľmi individuálna.

V súčasnosti je na trhu dostupné veľké množstvo rôznych druhov prípravkov proti blchám a kliešťom. Líšia sa spôsobom aplikácie, dĺžkou účinnosti a cenou. Majú svoje výhody aj nevýhody, ale žiadny z nich nezabezpečí stopercentnú ochranu. Najčastejšou chybou býva použitie nedostatočného množstva prípravku, aplikovanie spot-onu na srsť, časté šampónovanie psa, príliš voľne nasadený obojok alebo jeho skladanie na noc. Čo sa týka možných nežiaducich účinkov, vo všeobecnosti sú najmä lokálneho charakteru - vypadanie srsti a začervenanie kože v mieste kontaktu prípravku s kožou. Dôležité je tiež vedieť, že nie všetky prípravky sú použiteľné u mačiek.

Odporúčanie SpektraVet:

Na základe skúseností odporúčame zaobstarať obojky u psov väčších plemien a zvierat celoročne umiestnených vonku. Pipetky (spot-on) sú výhodou hlavne pre mačky a malé plemená psov a zvieratká žijúce v tesnom kontakte s majiteľom. Informácie uvedené na stránke neslúžia ako náhrada návodu na použitie lieku ani nenahrádzajú návštevu lekára. Pred užitím lieku si dôkladne prečítajte príbalovú informáciu lieku.