Dnes otvorené 08:00 - 19:00, pohotovosť po telefonickom dohovore na partnerskej klinike PrimaVet v Rači do 24:00. Po polnoci len hospitalizované zvieratá.

+421903494000

Očné škvrny u psov: Dá sa s nimi niečo robiť?

Očné škvrny u psov: Dá sa s nimi niečo robiť?

Stretli ste sa už niekedy s tým, že sa objavili Vášmu domácemu miláčikovi tmavé škvrny pod očami? Vedeli ste o tom, že tieto škvrny vznikajú zo sĺz a najčastejšie si ich môžeme všimnúť u plemien s bledou srsťou?

Zvyknú sa objavovať u plemien, ako je napríklad Maltézsky psík, či Francúzsky buldoček. Niektoré plemená psov sú oveľa viac náchylnejšie na ich vznik.

Prečo vlastne vznikajú? 

Jedným z dôvodov môže byť aj to, že má psík v okolí očí dlhú srsť a dostane sa mu priamo do očí. Tak následne vzniká slzenie spojené s podráždením. Nadmerné slzenie môže spôsobiť aj odfarbenie srsti pod očami. Nezabúdajte myslieť na to, že čím dlhšie necháme tieto škvrny pod očami psíka, tým ťažšie bude ich odstraňovanie. Príčiny vzniku môžu byť rôzne, napr. dlhá srsť, tvar očím zdravotné problémy, upchaté slzné kanáliky, ušná infekcia, či alergia.

Dôležitá je pravidelné hygiena!

Pravidelná hygiena je na prvom mieste, pri ktorej netreba zabúdať aj na starostlivosť o očné okolie. Okrem toho je dôležitá aj samotná strava, ktorá by mala byť vyvážená a dostatočne kvalitná. Ak sa škvrny vyskytujú dlhodobo v očnom okolí, môžu ovplyvniť v konečnom dôsledku zdravotný stav kože psíka alebo v horšom prípade bude nutné úplne oholiť srsť v oblasti, kde sa škvrny nachádzajú.

Vyhľadajte veterinárnu pomoc

Ak spozorujete výskyt slzných škvŕn je vhodné vyhľadať veterinára, ktorý vylúči prípadné zdravotné problémy a následne môžete navštíviť zvierací salón, kde ich dokážu zredukovať na minimum. Nedokážu ich však odstrániť úplne. Na záver musíme podotknúť, že je dôležité sa predovšetkým snažiť hľadať možné príčiny, prečo sa práve Vášmu domácemu miláčikovi objavujú tieto škvrny, nemyslieť len na to, ako ich odstrániť. Určite odporúčame vyhľadať veterinárneho lekára a poradiť sa sním, ako postupovať.