Dnes otvorené 08:00 - 19:00, Pohotovosť NON STOP po telefonickom dohovore na partnerskej klinike PrimaVet v Rači

+421903494000

Začalo sa obdobie kliešťov - chráňte svojích psích a mačacích miláčikov

Začalo sa obdobie kliešťov - chráňte svojích psích a mačacích miláčikov

Kliešte patria medzi najčastejších neželaných hostiteľov, ktorí ohrozujú psov a mačky pri ich potulkami prírodou.

Čo vlastne sú kliešte?

Existuje približne 800 druhov kliešťov a všetky sú hematofágne. To znamená, že sa živia krvou svojho hostiteľa (pes, mačka, človek, ...). Sú to vektory, teda môžu prenášať na svoju „obeť“ iné patogény spôsobujúce rôzne závažné ochorenia.

Kliešte majú najradšej trávu do výšky 30 centimetrov a tak, keď stúpa vonkajšia teplota nad 5-7°C a pes, alebo mačka sa zdržuje vonku čoraz dlhšie, môže si so sebou doniesť neželaný suvenír.

Čo môže kliešť prenášať?

Najzávažnejšie ochorenia, ktoré môže kliešť preniesť na nášho chlpatého miláčika , sú : borelióza, babezióza, anaplazmóza, ehrlichióza, mykoplazmóza (hemoplazmóza)

Borelióza

Bakteriálne ochorenie, často používaný názov je tiež lymfská borelióza, alebo lymfská choroba. Toto ochorenie u psov je pozorované od roku 1984 a je to jedno z najbežnejších ochorení prenášané kliešťom z rodu Ixodes.

Prvé príznaky pozorujeme 2-3 týždne po nasatí kliešťa. Ochorenie spôsobuje hlavne vysokú teplotu, opuchy a bolestivosť kĺbov. V pokročilejších štádiách dochádza k postihnutiu obličiek, či zápalu srdcového svalu. To vo vysokom štádiu môže viezť až k úhynu.

Pes je na prenos ochorenia 6 až 8 krát citlivejší, ako človek a preto je borelióza jedno z infekčných ochorení, ktoré sa šíri vo svete najrýchlejšie.

Babezióza

Parazitárne ochorenie, ktoré spôsobuje rozpad červených krviniek. Babeziózu prenášajú kliešte z rodu Ixodes.

Prvé príznaky môžeme pozorovať už 10-21 dní po napadnutí kliešťom. Veľmi typickým príznakom pre toto ochorenie je tmavý moč („kofolovitý“ , „kávový“). Toto zafarbenie je spôsobené práve rozpadom červených krviniek. Okrem tohto špecifického príznaku pozorujeme apatiu, nechutenstvo, horúčku a anémiu, ikterus, zväčšenie sleziny.

Babezióza patrí k veľmi závažným ochoreniam, ktoré môže viezť až k úhynu zvieraťa.

Anaplazmóza

Bakteriálne ochorenie napádajúce biele krvinky a krvné doštičky prenášané kliešťami z rodu Ixodes.

Inkubačná doba anaplazmózy je cca týždeň. Po tomto období môžeme pozorovať horúčku, bolestivosť a opuchy kĺbov a s tým spojené krívanie. Znížený počet krvných doštičiek spôsobuje to, že ľahšie dochádza ku krvácaniu (krvácanie z nosa, či z konečníka).

Ehrlichióza

Bakteriálne ochorenie prenášané hlavne kliešťami z rodu Rhipicephalus a Dermacentor.

Ehrlichie napádajú, tak isto, ako anaplazmy, biele krvinky. Príznaky pozorujeme minimálne po týždni a sú veľmi rôznorodé: horúčka, nechutenstvo, bledé sliznice, opuchnuté kĺby, zväčšené lymfatické uzliny až postihnutie nervového systému, arytmia, zväčšenie pečene, či sleziny.

Mykoplazmóza (hemoplazmóza)

Bakteriálne ochorenie napádajúce červené krvinky. Mykoplazmózu prenášajú kliešte aj blchy a vyskytuje sa hlavne u mačiek, kde je možný prenos aj na nenarodené mačiatká cez placentu. U psov sa vyskytuje zriedka.

Rozpad červených krviniek spôsobuje anémiu, apatiu, nechutenstvo a bledé sliznice.

Jedna francúzska štúdia poukázala na veľmi zaujímavé výsledky výskumu kliešťov. Z celkového počtu 50- tich testovaný kliešťov bolo infikovaných 70% minimálne jedným patogénom ( z toho 26% dvoma a viac naraz). Je veľmi pravdepodobné, že podobná situácia je aj na Slovensku.

Začalo sa obdobie kliešťov a v našej ambulancii už máme tento rok prvého pacienta nakazeného babeziózou. Je veľmi dôležité chrániť svojích psích a mačacích miláčikov pred napadnutím kliešťami.

Pre bližšie informácie ohľadom možnosti ochrany Vaších psíkov a mačičiek nás môžete kontaktovať na našom telefónnom čísle 0903 494 000, alebo mailom na info@spektravet.sk.