Dnes otvorené 08:00 - 19:00, pohotovosť po telefonickom dohovore na partnerskej klinike PrimaVet v Rači do 24:00. Po polnoci len hospitalizované zvieratá.

+421903494000

Vaše zvieratko a Silvester

Vaše zvieratko a Silvester

Pre mnohé zvieratká predstavuje Silvester nezvyčajný večer plný strachu. Z tohto dôvodu by sme vás radi oboznámili s prípravkami používanými v stresových situáciách u zvieratiek.

Silvester - stres pre vaše zvieratko

 

            Pre mnohé zvieratká predstavuje Silvester nezvyčajný večer plný strachu. Z tohto dôvodu by sme vás radi oboznámili s prípravkami používanými v stresových situáciách u zvieratiek.

            V nasledujúcom prehľade by sme vám chceli predstaviť možnosti ako pomôcť vášmu zvieratku prekonať nezvyklé situácie. Keďže na trhu je veľké množstvo voľne predajných prípravkov, chceme vám pomôcť zorientovať sa v nich a vybrať ten najvhodnejší pre vaše zvieratko.

            Vo všeobecnosti sú všetky voľne dostupné prípravky na prírodnej báze a sú pre zvieratko neškodné. Ich účinok je variabilný a individuálny. Do veľkej miery závisí od miery stresu zvieratka, jeho povahy, veľkosti, veku. Treba pamätať aj na to, že aj keď zvieratko problémy doteraz nemalo, s vekom sa môže meniť miera citlivosti na rôzne podnety. A zvieratko, ktoré doteraz každý rok s vami so zaujatím sledovalo ohňostroje, sa môže tentokrát skrývať pod posteľou.

            Tieto prípravky je vhodné použiť pri jednorazových stresových situáciách ako cestovanie, zmena prostredia, návšteva veterinára, odlúčenie, ale aj pri dlhodobej liečbe psychických problémov.

            Najčastejšie ľudia siahajú po týchto prípravkoch pri chove mačiek a malých plemien psov, ktoré vykazujú nervozitu, hyperaktivitu, úzkosť či reagujú na stres z prostredia, najmä:

            pri ohňostrojoch a búrkach

            pri zmenách prostredia

            pri návštevách veterinára

            pri sťahovaní alebo cestovaní

            pri väčších návštevách alebo oslavách

            pri strese z osamotenia a nudy.

            Žiadny prípravok ale nenahradí váš čas, trpezlivosť, výchovu a výcvik. Základom je celoročná práca so zvieratkom a jeho postupné zvykanie na rôzne pre neho problémové situácie. Samozrejme, existujú tiež situácie, ktoré sú výnimočné. Jednou u nich je aj večer osláv a hlučných ohňostrojov

 

 

            Zloženie prípravkov používaných na po moc v stresových situáciách

 

L-theanínje esenciálna aminokyselina obsiahnutá v zelenom čaji. Je to biolátka, ktorá vyvoláva relaxačnú reakciu. Priamym pôsobením v mozgu navodzuje stav hlbokej relaxácie bez pocitu ospalosti. Má upokojujúce účinky a je nápomocná v redukcii stresu a úzkosti. Pôsobí na nervovú sústavu, na depresie a fóbie. Svojím účinkom na metabolizmus serotonínu a dopamínu prispieva k pocitu pohody.

 

L-tryptofánje esenciálna aminokyselina a prekurzor serotonínu, neurohormónu, nedostatok ktorého je prvotnou príčinou úzkosti, depresie, zmien v správaní, zlých nálad, porúch spánku. Serotonín podporuje prirodzený pocit spokojnosti, pomáha pri úzkosti, stereotypnom správaní a strese.

 

B vitamínysú nevyhnutné pre riadne fungovanie centrálneho nervového systému a pre produkciu neurotransmiterov.

Tiamín- vitamín B1, ktorý je nutnou súčasťou výživy a je rozpustný vo vode. Špecificky pôsobí na centrálnu nervovú sústavu a navodzuje upokojenie a zmiernenie úzkosti. Pri zvýšenom strese a námahe jeho potreba stúpa. Vzhľadom na to, že organizmus si tento vitamín neukladá, je potrebné, aby bol súčasťou potravy.

 

α-casozepinje prírodný extrakt, ktorý sa získava z mliečnej bielkoviny kazeínu z odstredeného mlieka a má upokojujúce a uvoľňujúce účinky na vystrašené psy a mačky. Symptómy sa zlepšujú už počas krátkej doby a pohoda zvieraťa rastie. Zvieratá sú viditeľne pokojnejšie, lepšie spia a vyhľadávajú opäť viac kontaktov ako s človekom, tak s ostatnými zvieratami.

 

C3™ je patentovaná zmes – komplex kolostra. Je izolovaný z mliečnych bielkovín – kazeínu a je známy pre svoje upokojujúce účinky.

 

Lactiumje bioaktívna prírodná látka, ktorá reguluje stres. Lactium je mliečny hydrolyzovaný proteín, ktorý reguluje sekréciu stresových hormónov, čím pôsobí na upokojenie psov pri stresových situáciách, zlepšuje odolnosť proti stresu a znižuje prejavy stresu bez vedľajších účinkov, ako je ospalosť, apatia či letargia.

 

Ľubovník bodkovanýpôsobí antidepresívne.

 

Medovka lekárskamá sedatívne a karminatívne účinky.

 

Piper methysticumje rastlina (kava kava) z Polynézie. Extrakt z koreňov sa už dlho používa na zníženie úzkosti. Okrem strachu - má inhibičný účinok, má aj upokojujúce, mierne sedatívne vlastnosti. Testy preukázali, že použitie je bezpečné a účinné.

 

Rumanček pravýobsahuje silice, ktoré pôsobia utišujúco a majú výrazný relaxačný účinok.

 

Valeriána lekárskaje najznámejším rastlinným sedatívom už od staroveku. Pôsobí sedatívne, spazmolyticky, hypnoticky a myorelaxačne.

 

Feromónyu cicavcov majú funkciu „informátora“ – ostatným jedincom toho istého druhu prezradia všetko dôležité – od emocionálneho stavu jedinca, cez sexuálny cyklus, zaradenie v hierarchii, atď.

            Syntetická verzia mačacieho tvárového feromónu v prípravku Feliway je účinný a bezpečný spôsob ako prinavrátiť prirodzenú rovnováhu správania sa mačky v situáciách, v ktorých sa cíti neistá.,

            Prírodný 'Dog Appeasing Pheromone' (D.A.P.®) je bežne produkovaný laktujúcimi sučkami, aby u šteniat vytvoril pocit bezpečia.

 

Bachove esencie pre zvieratá

Pri výbere esencií pre zviera je dôležitá správna interpretácia jeho správania. Preto je potrebné dôsledne sledovať správanie zvieraťa, hľadať súvislosti. Nesprávne zvolená esencia síce neublíži, ale ani nepomôže.

 

Prípravky, ktoré stačí podať hodinu pred stresovým podnetom

 

Názov prípravku

Zloženie

Zviera

Forma

Dávkovanie

Alavis calming

tiamín, C3™,

L-Teanín

pes

mačka

ochutené žuvacie tablety

1 tableta na10 kg

Beaphar

No stress

extrakt kozlíku lekárskeho

pes

mačka

spot on

1 pipeta pre zvieratko raz týždenne

Calmex

L-theanin,

Piper methysticum,

L-tryptofan, B vitamíny

pes

mačka

kapsula s práškom

1 kapsula na 10-25 kg

mačky a psi do 10Kg 1/2kapsule

Relaxan

L-tryptophan, vitamíny, calcium-magnesiumcarbonat, calciumcarbonat

pes

mačka

tablety

malé psy:     1tbl 3x denne

stredné psi:  2tbl 3x denne

veľké psi:    3tbl 3x denne

mačky:        1tbl 1x denne

Relaxis

L-theanín

pes

tablety

do 25kg:      1-2tbl 1-3x

25-50kg:      2-4tbl 1-3x

nad 50kg:     4-6tbl 13x

 

Prípravky, ktoré je vhodné podávať už niekoľko dní pred stresom

Názov prípravku

Zloženie

Zviera

Forma

Dávkovanie

Adaptil

feromóny

pes

difúzer

 

Alavis relax

lactium

pes

kapsula s práškom

1 kapsula na 10kg

Calmex cat

L-theanin, Piper methysticum, L-tryptofan, B vitamíny

mačka

suspenzia

1 ml na 4,5Kg

Clamipet

valeriána lekárska, ľubovník bodkovaný, medovka lekárska, rumanček pravý

pes

mačka

želatínové kapsule

1 kapsula na 5-15kg

Feliway

feromóny

mačka

difúzer, sprej

 

Grau Anti-Stress tablety

extrakty liečivých rastlín: Withanie opojná, Baldrián, B vitamíny, horčík

pes

tabletky

1 tableta na 5kg

Phytovet

Balance herbs

kozlík, medovka, chmeľ, gotu cola, ľubovník, materina dúška, harmanček, jablko, spirulina, slez

mačka

prášok

do 4kg:   1/2 odmerky

nad 5kg:   1 odmerka

Phytovet

Cool down

kozlík, gotu cola, medovka, chmeľ, ľubovník, slez, harmanček, hloh,

pes

prášok

do 10 kg - 1 odmerka

Serene UM

L-tryptofan, B-vitamíny, taurin, vitamin E, selén

pes

mačka

tablety

do 5kg:      1tbl 1x denne

5-10kg:     1tbl 3x denne

10-20kg:   2tbl 3x denne

nad 20kg:  3tbl 3x denne

Serene UM

L-tryptofan, B-vitamíny, taurin, vitamin E, selén

pes

mačka

kvapky

do 2,5kg:  2,5ml 2x denne

do 5kg:        5ml 2x denne

5-10kg:     10ml 3x denne

10-20kg:   10ml 3x denne

Zylkene

α-casozepin.

pes

mačka

rozpustný prášok v kapsule

15mg/kg 1x denne

Rescue Remedy

Bachova terapia

pes

mačka

kvapky

4 kvapky do vody, jedla

 

 

Záver

 

            Základom je zabezpečiť zvieratku počas Silvestra čo najpokojnejšie prostredie tzn. bezpečné známe miesto, kde môže tento večer prečkať. Tiež je vhodné čo najdlhšie zachovať bežný stereotyp a zbytočne už vopred zvieratko nestresovať. Zvieratko nie je vhodné nadmerne upokojovať ani ľutovať, ale pokiaľ je to možné, správať sa normálne a nezvýrazňovať nezvyčajnosť situácie.

            Pred použitím ktoréhokoľvek prípravku je vždy potrebné prečítať si príbalový leták a dbať na správne dávkovanie, zohľadniť vek, hmotnosť a prípadné iné ochorenia vášho zvieratka ako aj mieru stresu, ktorý uňho Silvester vyvoláva. Účinok týchto liekov je veľmi individuálny a bojazlivé zvieratko je vhodné mať stále pod dohľadom. V prípade akýchkoľvek nejasností je namieste obrátiť sa na svojho veterinára, ktorý vám so správnym výberom prípravku ochotne poradí.