Dnes otvorené 08:00 - 19:00, Pohotovosť NON STOP po telefonickom dohovore na partnerskej klinike PrimaVet v Rači

+421903494000

Prečo kastrovať mačku/kocúra?

Prečo kastrovať mačku/kocúra?

Na jar sa príroda prebúdza a s tým je spojené aj obdobie ruje. Každý rok pribúdajú nechcené mačiatka, ktoré sa potom často túlajú, sú vychudnuté, napadnuté parazitmi, choré, kýchajúce, s hnisavými výtokmi z očí ... Bez domova a pravidelnej stravy môžu ľ

Zodpovedný majiteľ môže pomôcť zbytočnému premnožovaniu kastráciou svojich zverencov.

Výhody kastrácie

 • ELIMINÁCIA NECHCENÝCH MLÁĎAT
  Nekastrovaný kocúr sa môže stať otcom aj viac ako 40 mačiat ročne.
  Nekastrovaná mačka môže ročne porodiť aj 18 mačiatok.
 • U KOCÚROV
  Nekastrovaný kocúr značkuje svoje teritórium silno zapáchajúcim močom.
  V období ruje sa túlajú a zápasia s inými kocúrmi o teritórium. Tak sa môžu nakaziť život ohrozujúcimi infekčnými ochoreniami, ako je mačacia leukémia (FeLV) či mačací AIDS (FIV).
  Kastráciou môžeme eliminovať toto nežiaduce správanie a taktiež znížiť riziko nezhubného zväčšenia prostaty, perineálnej prietrže a úplne odstrániť riziko rakoviny semenníkov.
 • U MAČIEK
  Nekastrovaná mačka sa prejavuje hlasnými prejavmi v čase ruje a vyžaduje si veľa pozornosti.
  Ďalšou veľmi nepríjemnou, až fatálnou komplikáciou nekastrovanej mačky môže byť vznik hnisavého zápalu maternice a nádory mliečnej žľazy.

Nevýhody kastrácie

 • Odstránením maternice alebo semenníkov dochádza k poklesu bazálneho metabolizmu a s tým je spojený nadmerný príjem potravy. Nedostatok pohybu môžu viesť k zvyšovaniu telesnej hmotnosti.
  V súčasnosti sa na trhu nachádzajú krmivá špeciálne upravené pre kastrované zvieratá. Správnou stravou a pohybom sa vieme vyhnúť priberaniu našich miláčikov.
 • U kocúrov sa môže zvýšiť riziko výskytu močových kameňov a močového piesku. Aj to sa dá však eliminovať vhodnou stravou.

Ako prebieha zákrok?

 • Po dohodnutí termínu 12 hodín pred zákrokom zviera drží hladovku. Po príchode do našej ambulancie pacienta vyšetríme a prevezmeme do starostlivosti. Po operácii si po pár hodinách odnášate úplne prebraté zvieratko domov.
 • Kastrácia mačiek v inhalačnej anestézii
  U mačiek prebieha zákrok v inhalačnej anestézii. Anesteziologický prístroj slúži na uvedenie pacienta do tzv. umelého spánku a navodenie celkového znecitlivenia. Tento prístroj nám umožňuje plynule riadiť hĺbku anestézie a zabezpečuje neustálu kontrolu zvieracieho pacienta počas operácie. Tým sa stáva anestézia oveľa bezpečnejšia a je porovnateľná s tou, ktorá sa využíva v humánnej medicíne.
  Počas operácie sa u mačiek odstraňujú vaječníky a aj maternica. Na 10 - 14 deň po zákroku sa vyberajú stehy.
 • Kastrácia kocúra v injekčnej anestézii
  Samotný zákrok u kocúrov prebieha v celkovej injekčnej anestézii. Inhalačná anestézia z dôvodov krátkosti zákroku nie je nutná.
  Počas operácie sa u kocúrov odstraňujú oba semenníky. Rana sa štandardne nešije , takže odpadá pooperačné vyberanie stehov.

Na záver by sme ešte radi podotkli, že kastrácia NEZMENÍ emócie vášho miláčika, nezníži jeho inteligenciu ani schopnosť hrať a učiť sa.

Zvieratá po kastrácii bývajú pokojnejšie , prítulnejšie a spoločenskejšie. Sú zdravšie a dožívajú sa vyššieho veku.

Ak ste sa rozhodli pre kastráciu, dohodnite si u nás termín telefonicky, mailom alebo osobne. Ak máte akékoľvek otázky, radi vám odpovieme.