Dnes otvorené 08:00 - 19:00, pohotovosť NON STOP na partnerskej klinike po tel. dohovore

+421903494000

Pozor na jedovaté potraviny! Aj bobule hrozna môžu otráviť zvieratko.

Pozor na jedovaté potraviny! Aj bobule hrozna môžu otráviť zvieratko.

Miška, dvojročná drobná fenka čivavy, v noci zjedla 5 bobúľ hrozna...

Jedlo, ktoré bežne konzumujú ľudia, často vôbec sú vhodné pre zvieratá.

Niektoré sú dokonca pre domácich maznáčikov toxické.

Dnes je všeobecne medzi chovateľmi známe, že čokoláda je pre psov jedovatá. Ale kvôli slabej osvete sa málo vie aj o toxicite hrozna a sušených hrozienok.

Miška, dvojročná drobná fenka čivavy, v noci zjedla 5 bobúľ hrozna. Sladké voňavé ovocie je pre psíkov lákavé. U tak maličkého psíka to môže byť osudné, pretože hrozno, či už celá bobuľa alebo len hroznová šťava, môže do pár hodín spôsobiť akútne zlyhanie obličiek.

Majitelia okamžite kontaktovali našu kliniku a po dohode s veterinárnym lekárom prišli na pohotovosť. Vďaka rýchlemu zásahu sa fenku Mišku podarilo stabilizovať a teraz už sa má opäť dobre.


Okrem hrozna a sušených hrozienok sú ďalšie potraviny, ktoré môžu ohroziť zdravie vášho psíka: paradajky, avokádo, cibuľa, cesnak, zemiakové šupky, hríby, jadierka z jabĺk, hrušiek, kôstky z čerešne, broskyne, marhule, slivky, pleseň zo syra, či plesnivé potraviny. Tiež muškátové orechy, makadámové orechy a samozrejme čokoláda.


Známe sú tiež otravy zo surovej pečene (alebo nadmerného kŕmenia varenej pečienky). Kŕmením vhodnej stravy môžete zabezpečiť dlhý a zdravý život pre vášho psíka. Ak chováte papagája, alebo iné zvieratá, ktoré sú kŕmené hroznom, dajte
pozor, aby sa pes k ich miske nedostal.

Pokiaľ pes zožerie hrozienka, či pre psa jedovatú potravinu, vypije hroznovú šťavu, odporúčame okamžite kontaktovať veterinárneho lekára a postupovať podľa jeho pokynov.