Dnes otvorené 08:00 - 19:00, Pohotovosť NON STOP po telefonickom dohovore na partnerskej klinike PrimaVet v Rači

+421903494000

Pes v zime? Žiadny problém.

Pes v zime? Žiadny problém.

Zima je v plnom prúde. Ale toto ročné obdobie neznamená len prázdniny, dovolenky a zimné radovánky, ale aj zvýšenú starostlivosť o psích spoločníkov.

Na čo treba pamätať?

Počas prechádzok treba dávať pozor na nasolené cesty a chodníky. Psíkovi vždy po vychádzke opláchnite nohy vlažnou vodou, dôkladne vysušte a natrite krémom (vazelína, indulona, balzam na labky). Posypová soľ vysušuje a poškodzuje citlivé vankúšiky, preto je dobré ošetrovať vankúšiky vášho psa vhodnými krémami. Treba tiež pamätať, že posypová soľ nie je kuchynská soľ. Nielenže poškodzuje vankúšiky, ale olizovane posypovej soli z labiek môže spôsobiť závažné zdravotné problémy. Ide o zmes NaCl a solí ťažkých kovov a jej nadmerné požitie by mohlo viesť k následnej otrave. Niektorí majitelia obúvajú psíkovi topánočky kúpené v chovprodukte, no nie každý pes to znesie.

Pes vonku:

Pes, ktorý je zvyknutý byť celoročne vonku v záhrade, by mal byť dostatočne otužilý, aby prekonal zimné obdobie. Určite by mal mať k dispozícii psiu búdu alebo koterec. Búda by mala mať také rozmery, aby sa v nej mohol pes pohodlne stočiť do klbka. Mala by byť dobre izolovaná, aby do nej nefúkalo a nezatekalo. Odporúča sa do búdy (aj koterca) dať podstielku z prírodnej slamy, alebo drevitú vlnu, ktorá dobre izoluje teplo. Deka alebo matrac nie sú vhodné, lebo môžu navlhnúť. Psa chovaného celoročne vonku sa odporúča kŕmiť krmivom s vyššou energetickou hodnotou predstavujúcou zdroj energie pre samotného psíka. Pri mínusových teplotách môže voda v miske zmrznúť. Treba na to myslieť a vodu kontrolovať. V súčasnosti sa dajú v obchode s chovateľskými potrebami kúpiť aj výhrevné misky, ktoré zabezpečia, že teplota vody neklesne pod 3°C.

Pes vnútri:

Možno patríte k majiteľom, ktorí chovajú väčšinu času psíka v byte alebo v dome. Takéto zvieratko nie je pochopiteľne prispôsobené na tuhé zimy a aj krátka prechádzka môže doma chovanému psíkovi spôsobiť zdravotné problémy. Samozrejme, treba brať do úvahy aj akého psíka chováte a s akým typom srsti. Huňatý stredný špic lepšie znáša chladné počasie, ako malý krátkosrstý jazvečík. Všeobecne sa krátkosrstému psovi chovanému doma pri nízkych teplotách odporúča obliecť nepremokavý psí kabátik. Keď je pes chovaný pri izbovej teplote a vonku sú teploty hlboko pod nulou, nemal by byť vystavený takým teplotným extrémom a preto je tiež na mieste psí kabátik. Psíkovi, ktorého pravidelne striháte, je dobré nechať dorásť dlhšiu srsť na zimu. Ak má pes príliš osrstené medziprstové priestory, je vhodné ich vystrihať, aby sa tam nehromadil sneh a ľad.

Zodpovednosť a pozornosť venovaná psíkom v zimnom období prinesie radosť nielen Vám ale i vášmu štvornohému spoločníkovi.