Dnes otvorené 08:00 - 19:00, pohotovosť NON STOP na partnerskej klinike po tel. dohovore

+421903494000

Močové kamene trápia aj zvieratká

Močové kamene trápia aj zvieratká

...alebo aj urolitiáza je patologický stav , počas ktorého sa v močovom trakte tvoria minerálne útvary. Môžu to byť nahromadené mikroskopické kryštály, piesok alebo až niekoľko centimetrov...

...veľké močové kamene. Navzájom sa líšia minerálnym zložením, chemickým zložením, lokalizáciou, tvarom, kyslým alebo zásaditým prostredím, ktoré im pre rast vyhovuje. Vyskytujú sa u rôznych vekových kategórií, akýchkoľvek plemien či pohlavia. Kamene sa najčastejšie formujú v obličkách alebo v močovom mechúri.


Ohrozené bývajú domáce zvieratá, ktoré musia väčšinu dňa zavreté doma zadržiavať moč, prípadne, ak im niektorí majitelia odopierajú pitnú vodu, často aj počas celého dňa. Najčastejšími príznakmi bývajú problémy so samotným močením, ako močenie po kvapkách, bolesť pri močení, inkontinencia či dokonca krv v moči.


Pri podozrení na urolitiázu potrebujeme v prvom rade vyšetriť moč, najlepšie ranný moč, ktorý by nám mali majitelia priniesť do pol hodiny až hodiny. Z takéhoto čerstvého moču vieme v laboratóriu zistiť parametre ako hustotu, ph, množstvo bielkovín, krv, glukózu a iné.

Dôležitým krokom je ale vyšetrenie samotného sedimentu, ktorý sa nám usadí po centrifugácii moču v skúmavke.


V prípade, keď zistíme, že v moči sa hromadia mikroskopické kryštály alebo piesok, je
potrebné zvieraťu podávať špeciálne urinárne krmivo, poskytnúť čo najviac vody a podľa ph,ktoré sme v moči zistili, podáme ďalšie doplnkové lieky. Neodporúčame majiteľom kupovať si rôzne alternatívne liečivá, pretože by tieto prípravky mohli zmeniť konkrétne ph v moči, ktoré by spôsobilo tvorbu iných druhov kryštálov a kameňov.


Pokiaľ je problém s močením dlhodobý, je potrebné spraviť rontgenologické a
sonografické vyšetrenie močového traktu, ktoré nám vie ukázať väčšie kamene a ich presnejšiu polohu. V tomto prípade sa pokúsime o uvoľnenie kameňov výplachmi alebo poslednou možnosťou ostáva chirurgické vybratie.


Najlepšou metódou, ako sa vyhnúť takému problému u domácich miláčikov, je samotná
prevencia. To znamená, zaistiť dostatok príjmu tekutín, čomu môže pomôcť vlhké krmivo ako aj kašovitá strava, prípadne polievky. Ďalej častejšie venčenie, dostatok pohybu a tým aj redukcia obezity a správne zloženie krmiva, s čím už vieme poradiť majiteľom u nás v ambulanciách.