Dnes otvorené 08:00 - 19:00, pohotovosť po telefonickom dohovore na partnerskej klinike PrimaVet v Rači do 24:00. Po polnoci len hospitalizované zvieratá.

+421903494000

Kastrácia kocúra a sterilizácia mačky

Kastrácia kocúra a sterilizácia mačky

Na jar sa príroda prebúdza a s tým je spojené aj obdobie ruje. Každý rok pribúdajú nechcené mačiatka, ktoré sa potom často túlajú, sú vychudnuté, napadnuté parazitmi, choré, kýchajúce, s hnisavými výtokmi z očí.

Kastrácia kocúrov a sterilizácia mačiek je v súčasnosti jedna z najčastejšie vykonávaných preventívnych operačných zákrokov. Je to pomerne jednoduchý a z pohľadu zvieratka veľmi dobre zvládaný zákrok, ktorý Vám a Vašim miláčikom môže uľahčiť život.  

Výhody kastrácie/sterilizácie

 • Eliminácia nechcených mláďat
  Nekastrovaný kocúr sa môže stať otcom aj viac ako 40 mačiat ročne. Nekastrovaná mačka môže ročne porodiť aj 18 mačiatok.
 • U kocúrov
  Nekastrovaný kocúr značkuje svoje teritórium silno zapáchajúcim močom. V období ruje sa túlajú a zápasia s inými kocúrmi o teritórium. Tak sa môžu nakaziť život ohrozujúcimi infekčnými ochoreniami, ako je mačacia leukémia (FeLV), či mačací AIDS (FIV). Kastráciou môžeme eliminovať toto nežiaduce správanie a taktiež znížiť riziko nezhubného zväčšenia prostaty, perineálnej prietrže a úplne odstrániť riziko rakoviny semenníkov.
 • U mačiek
  Mačka sa prejavuje hlasnými prejavmi v čase ruje a vyžaduje si vtedy veľa pozornosti. Ďalšou veľmi nepríjemnou, až fatálnou komplikáciou mačky, ktorá ešte nepodstúpila sterilizáciu môže byť vznik hnisavého zápalu maternice a nádory mliečnej žľazy. Tieto uvedené prejavy sa eliminujú práve sterilizáciou.

Nevýhody kastrácie

 • Odstránením maternice alebo semenníkov dochádza k poklesu bazálneho metabolizmu a s tým je spojený nadmerný príjem potravy. Nedostatok pohybu môžu viesť k zvyšovaniu telesnej hmotnosti. V súčasnosti sa na trhu nachádzajú krmivá špeciálne upravené pre kastrované zvieratá. Správnou stravou a pohybom sa dokážeme vyhnúť priberaniu našich miláčikov.
 • U kocúrov sa môže zvýšiť riziko výskytu močových kameňov a močového piesku. Avšak, aj to sa dá eliminovať vhodnou stravou.

Ako prebieha zákrok?

 • Po dohodnutí termínu 12 hodín pred zákrokom zviera drží hladovku. Po príchode do našej ambulancie pacienta vyšetríme a prevezmeme do starostlivosti. Po operácii si po pár hodinách odnášate úplne prebraté zvieratko domov.

 • Sterilizácia mačky (samice) - Pri tomto chirurgickom zákroku sa otvára brušná dutina a odstraňujú sa vaječníky spolu s maternicou (ovariohysterektómia). Mačka ju môže podstúpiť vo veku 7 - 8 mesiacov, ale ideálne od hmotnosti 2 kg. U mačiek prebieha zákrok v inhalačnej anestézii. Anestéziologický prístroj slúži na uvedenie pacienta do tzv. umelého spánku a navodenie celkového znecitlivenia. Tento prístroj nám umožňuje plynule riadiť hĺbku anestézie a zabezpečuje neustálu kontrolu zvieracieho pacienta počas operácie. Tým sa stáva anestézia oveľa bezpečnejšia a je porovnateľná s tou, ktorá sa využíva v humánnej medicíne. Na 10 - 14 deň po zákroku sa vyberajú stehy.
 • Kastrácia kocúra (samca) - Pri tomto chirurgickom zákroku je to o čosi jednoduchšie, kde sa odstránia semenníky, nadsemenníky a časť semenovodov a nie je potrebný zásah do bruška. Najideálnejší vek je 8. - 9. mesiac veku. Samotný zákrok u kocúrov prebieha v celkovej injekčnej anestézii (inhalačná anestézia z dôvodov krátkosti zákroku nie je nutná). Rana sa štandardne nešije, takže odpadá pooperačné vyberanie stehov. Rekonvalescencia po zákroku je veľmi rýchla. 

Na čo si treba dať pozor po kastrácii/sterilizácii

Dôležité je dávať pozor na zvýšenie váhy zvieratka v dôsledku zníženia produkcie hormónov, čo spôsobuje spomalenie metabolizmu. Zvýši sa apetít a zníži sa spotreba energie. Ako sme už spomínali vyššie, existujú rôzne krmivá špeciálne určené pre kastrované mačky a pre kastrovaných kocúrov, ktoré sú prevenciou pred ukladaním nadbytočného tuku a zároveň predchádzajú tvorbe močových kameňov. Spomínané úkony, ako aj zakúpenie diétnych granúl pre kastrovaných kocúrov a sterilizované mačky, môžete uskutočniť aj v našej ambulancii.

Na záver by sme ešte radi podotkli, že kastrácia nezmení emócie Vášho miláčika, nezníži jeho inteligenciu ani schopnosť hrať a učiť sa. Zvieratká po kastrácii bývajú pokojnejšie, prítulnejšie a spoločenskejšie. Sú zdravšie a dožívajú sa vyššieho veku. Ak ste sa rozhodli pre kastráciu, dohodnite si u nás termín telefonicky, mailom alebo osobne.

Ak máte akékoľvek otázky, radi Vám odpovieme, poradíme a pomôžeme sa správne rozhodnúť.