Dnes otvorené 08:00 - 19:00, pohotovosť po telefonickom dohovore na partnerskej klinike PrimaVet v Rači do 24:00. Po polnoci len hospitalizované zvieratá.

+421903494000

Ako prebieha zákrok: Kastrácia kocúrov a sterilizácia mačiek

Ako prebieha zákrok: Kastrácia kocúrov a sterilizácia mačiek

Kastrácia kocúrov a sterilizácia mačiek patria medzi rutinné zákroky vo veterinárnej praxi. Preto vám teraz chceme priblížiť, ako taký zákrok u nás v ambulancii vlastne prebieha.

Pacient má zavedenú intravenóznu kanylu, čím máme zabezpečený prístup do krvného obehu pre podanie liekov a infúzie. Zvieratká sú monitorované, zahrievané tepelnou podložkou a  dôležité parametre sú zapisované do anesteziologického protokolu.

Pri sterilizácii mačky (samice) sa otvára brušná dutina a odstraňujú sa vaječníky, v niektorých prípadoch spolu s maternicou (ovariohysterektómia). Mačka ju môže podstúpiť vo veku 7 - 8 mesiacov, ale ideálne od hmotnosti 2 kg. Na fotografiách môžete vidieť odstránené vaječníky, ako aj vaječníky ešte s rohmi maternice. Zákrok sa robí cez malý rez vo veľkosti 2-3 cm, vykonávame ho pod inhalačnou anestéziou, ktorá je oproti injekčnej anestézii šetrnejšia pre organizmus a najľahšie sa dostáva z tela von. Anestéziologický prístroj slúži na uvedenie pacienta do umelého spánku a navodenie celkového znecitlivenia. Tento prístroj nám umožňuje plynule riadiť hĺbku anestézie a zabezpečuje neustálu kontrolu zvieracieho pacienta počas operácie. Rana sa následne zašíva v troch vrstvách - peritoneum so svalmi, potom podložie a nakoniec koža.

Pri kastrácii kocúra (samca) je to o čosi jednoduchšie, odstránia semenníky, nadsemenníky a časť semenovodov. Nie je potrebný zásah do bruška. Najideálnejší vek je 8. - 9. mesiac veku. 

Pri operácii používame vstrebateľné materiály, čiže nie je potrebné stehy neskôr vyberať. Počas zákroku sú pacientom aplikované antibiotiká a protizápalové lieky proti bolesti, aby sme čo najviac zamedzili pooperačním komplikáciám. Majiteľovi odovzdávame zvieratko pri plnom vedomí, schopné reagovať, vnímať, prijímať vodu a potravu. V prípade, že máte záujem o preventívnu kastráciu alebo sterilizáciu vášho zvieratka, volajte na číslo 0903 494 000.